//
citești...
Fotbal, Juventus

Şi Oscarul merge la… Juventus. Remiză pe terenul lui Chelsea, la revenirea în Champions League

Londra a făcut cunoştinţă aseară cu fenomenul care a impresionat Italia în sezonul trecut. Cu echipa care nu poate fi învinsă. Iar în primul meci din grupele Ligii Campionilor Juventus nu a pierdut niciodată, adunând opt victorii şi cinci egaluri.

Deşi nu a concurat în Liga Campionilor timp de trei ani şi majoritatea jucătorilor s-au aflat la debut în această competiţie, Juventus a jucat cu dăruire şi a plecat cu un punct de pe Stamford Bridge atunci când puţini se mai aşteptau.

Condusă cu 2-0 după reuşitele lui Oscar (la primele lui două şuturi în Liga Campionilor) contrar cursului jocului şi cu antrenorul principal ascuns şi amuţit undeva în tribune, Juventus se putea prăbuşi cu uşurinţă. Însă când vii după o serie de 42 de meciuri fără înfrângere în Serie A înseamnă că eşti obişnuit şi cu supravieţuitul în cazul unor lovituri dure. Astfel, partida cu Chelsea a fost a zecea sub comanda lui Conte în care Juventus a revenit pe tabela de marcaj. În şapte ocazii a egalat, iar de trei ori a reuşit chiar să câştige.

Campioana Italiei a început bine partida de ieri şi a dominat prima jumătate de oră, însă, în loc să conducă după ce Marchisio a dejucat pasul la ofsaid dar a tras slab sau după ce şutul lui Vucinic a lovit plasa laterală, s-a văzut condusă cu 2-0 după doar patru minute. Brazilianul minune al lui Chelsea, Oscar, a fost lăsat să tragă în minutul 31, iar Leonardo Bonucci a deviat decisiv în poarta lui Buffon, care altfel era pe minge şi ar fi parat fără probleme. Patru minute mai târziu, portarul aflat la meciul 400 în tricoul alb-negru a fost învins cu un nou şut, de această dată mai puţin norocos, de la marginea careului. Oscar a şutat din întoarcere, iar mingea uşor lobată a intrat sub bară, aproape de vinclu. „Nu voi spune că e frumos să primeşti un gol, dar e totuşi frumos să fii implicat într-un gol grozav ca acesta. Complimente lui Oscar„, a glumit Buffon la conferinţa de presă.

Juventus nu s-a speriat şi a continuat să joace ca şi cum nimic nu s-a întâmplat, iar în minutul 38, Vidal avea să reducă din handicap scrâşnind din dinţi de durere. Servit de Marchisio, Vidal a profitat de spaţiul lăsat în faţa sa de fundaşii lui Chelsea şi a şutat în stilul lui Oscar lăsându-l spectator pe portarul lui Chelsea.

În repriza secundă s-a văzut tot mai clar că Giovinco, în ciuda vitezei cu care trecea de fundaşii lui Chelsea, nu reuşea să stea pe picioare atunci când aceştia reacţionau şi veneau în urma lui. Astfel a intrat pe teren Quagliarella, care în minutul 80 a strecurat printre picioarele lui Cech golul egalizator şi i-a transmis, indirect, lui Beppe Marotta că nu mai e cazul să caute atacanţi în grădina altora. „Am vrut să trag cu piciorul stâng, dar apoi am realizat că fundaşul nu era acolo, aşa că m-am dus unu-la-unu cu Cech„, a declarat Quagliarella.

Atacantul de rezervă putea chiar să câştige meciul pentru Juve şi să sfideze statisticile negative legate de rezultatele pe tărâm englez, însă bara a salvat-o pe Chelsea, care să nu uităm că este campioana en-titre, de la prima înfrângere a acestui sezon.

A fost o seară dificilă, însă spiritul de luptă ne-a salvat într-o situaţie nu atât de critică. Egalul este mai mult decât mulţumitor pe termen lung, iar revenirea nu poate fi decât benefică moralului acestui grup de jucători fantastici.

Avem speranţe mari şi îndreptăţite să mergem în primăvara europeană a Ligii, dar nu trebuie să ne lăsăm nici luaţi de val. Urmează meciul cu Şahtior-ul lui Mircea Lucescu, care după 2-0 cu Nordsjaelland se află pe primul loc al grupei E.

Au evoluat:
Chelsea
Cech; Ivanovic, David Luiz, Terry, Cole; Lampard, Mikel; Ramires (Bertrand 69), Hazard, Oscar (Juan Mata 74); Torres
Juventus
Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Lichsteiner (Isla 77), Vidal, Pirlo, Marchisio, Asamoah; Giovinco (Quagliarella 75), Vucinic (Matri 88)

Omul meciului – Arturo Vidal
Vidal a fost inima echipei încă o dată, mai toate mingile trecând pe la el. A fost şi cel care a relansat meciul pentru noi cu o execuţie la fel de demnă de Oscar, însă ceea ce a impresionat cel mai mult a fost faptul că, vizibil accidentat, a strâns din dinţi şi a continuat să dea totul pe teren.

Se pare că şi-a sucit glezna dreaptă, dar deja a declarat că e încrezător că îşi va reveni până sâmbătă pentru meciul cu Chievo Verona. „M-am lovit la gleznă, dar acum sunt bine şi mă bucur că echipa a dovedit că munca depusă sezonul trecut ne-a adus aici. Ne bucurăm să fim în Liga Campionilor. Am arătat aceeaşi dăruire şi sezonul trecut în Serie A. Acum vrem să jucăm în trei competiţii şi aşa trebuie să arate Juventus în fiecare meci. Sunt bine şi voi lucra cu doctorii pentru a fi la dispoziţia Antrenorului pentru weekend„, a spus mijlocaşul.

Ce au declarat ceilalţi doi marcatori:

Fabio Quagliarella (Juventus)Este cu siguranţă o revenire grozavă şi nu a fost uşor să jucăm împotriva campioanei en-titre. A fost un meci foarte bun şi nu pot să descriu ce am simţit când am înscris pe acest stadion la debutul în Liga Campionilor. Având în vedere cum decurgea meciul, rezultatul este foarte important.

Am fost introdus în teren şi am sperat să am câteva ocazii de a înscrie. Am reuşit o dată şi am fost aproape şi de al doilea gol. Am dat tot ce am putut. Nu este uşor să stai pe bară şi să priveşti meciul, dar într-o echipă mare ca Juventus va fi întotdeauna concurenţă.

Oscar (Chelsea)Sunt fericit pentru cele două goluri la debut, dar aş fi fost şi mai fericit dacă echipa reuşea să câştige.

Fiecare tânăr din Brazilia visează să joace în Liga Campionilor, iar pentru mine să îmi îndeplinesc acest vis mă face să mă simt foarte mândru.

Sursă foto: Getty Images / UEFA.com