//
citești...
Fotbal, Juventus

Etapa a treia din Serie A. A treia victorie a sezonului, după o oră de emoţii la Genoa

După etapa a treia din Serie A, Juventus a reuşit să rămână, cu mici emoţii, printre echipele cu un start perfect de sezon. Sunt patru astfel de echipe, însă doar trei au şi maxim de puncte, pentru că Sampdoria a început cu un punct de penalizare din cauza implicării în scandalul Scommessopoli.

Juventus a fost condusă cu 1-0 de Genoa după un şut norocos (sau, hai, foarte bine plasat) al fostului jucător Ciro Immobile (care după un sezon fabulos în Serie B pentru Pescara, unde fusese împrumutat de Juve, a fost vândut definitiv). În repriza a doua ne-am adus aminte însă de modul de joc care ne-a adus titlul sezonul trecut. Abia după o oră de joc Emanuele Giaccherini a egalat, iar Mirko Vucinic şi Kwadwo Asamoah au stabilit scorul final 3-1, care ne permite să rămânem pe primul loc la golaveraj (+7), în faţa lui Napoli şi Lazio (ambele cu +6).

Meciul a început cu o ocazie bună a lui Marco Borriello, când Bonucci a trimis slab cu capul pe spate, punându-l pe Buffon în dificultate. Marchisio a încercat şi el un şut de la marginea careului în minutul 16, tot pe lângă poartă, ca Immobile să spargă defensiva noastră un minut mai târziu cu un şut semi-ratat care s-a scurs la colţul scurt.

Giaccherini l-a lăsat apoi pe Matri singur cu portarul advers, dar şutul acestuia din urmă a întâlnit transversala.

În debutul reprizei secunde am avut emoţii la lovitura de cap a lui Sampirisi, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Putea fi 2-0 şi poate meciul s-ar fi încheiat. Giovinco pentru Juve şi apoi Borriello pentru Genoa au nimerit apoi bara. Juve a plecat pe contraatac şi Vucinic l-a pus pe Giaccherini în poziţie de execuţie de la 17 metri. Rezultatul a fost întors complet după ce Sampirisi l-a faultat pe Asamoah în careu şi Vucinic a transformat penalty-ul, iar apoi Asamoah a risipit emoţiile în minutul 84 când a împins dintr-un metru mingea în poartă.

Am fost puşi sub presiune şi Genoa a condus meritat. Puteau să îşi dubleze avantajul în câteva rânduri, dar noi am revenit şi am arătat altă faţă după pauză. În aceste prime trei etape am pierdut un pic din intensitatea cu care ne-am evidenţiat anul trecut, dar suntem abia la început. Încercăm să revenim la nivelul acela încă din primul minut„, a spus Giaccherini la finalul partidei.

Iată ce a declarat juventinul şi despre golul pe care l-a înscris: „Am reuşit să înscriu pentru că la pauză antrenorul ne-a cerut să urcăm cât mai mult, cât de mult putem, mai ales pe contraatac. Golul a fost frumos, dar mai mult de atât mă bucur pentru victorie. E un rezultat foarte important pentru noi„.

Rezumatul partidei aici.

Alte partide:
AC Milan a continuat seria bună de pe teren propriu şi a pierdut şi al doilea meci în faţa propriilor fani cu 0-1. Victorioasă de această dată a fost Atalanta.

Lazio a învins fără probleme Chievo şi, pentru mine, pare una dintre cele mai potente echipe în acest sezon, în afară de Juve.

AS Roma a avut 2-0 în minutul 70, pe teren propriu, cu Bologna, dar a pierdut cu 2-3, ultimul gol fiind o adevărată bomboană pe colivă.

În duelul echipelor secunde ale oraşelor din care fac parte, Torino a cedat cu 0-2 în faţa celor de la Inter.

Iar la Fiorentina, Jovetic a înscris al patrulea gol al sezonului, iar Luca Toni primul de la revenirea la Fiorentina, de unde s-a transferat la Bayern în 2007, pentru a oferi toscanilor o victorie cu 2-0 în faţa Cataniei.

Palermo a condus cu 1-0 pe Cagliari până pe final şi a avut numeroase ocazii, însă Sau a egalat pentru oaspeţi şi a consfinţit prima demitere a sezonului. Giuseppe Sannino i-a lăsat locul lui Gian Piero Gasperini şi echipa pe locul 18, cu acest singur punct obţinut în etapa a treia.